Wilgoć, mokre ściany i „grzyby”, są to objawy nieskutecznej izolacji naszych domów. Jeśli zauważymy takie symptomy, to należy podjąć decyzję o jak najszybszym osuszeniu budynku. Osuszanie budynków i osuszanie fundamentów są zabiegami koniecznymi, jeśli stwierdzimy brak, lub niewydajną izolację naszego domu.
Zanim zabierzemy się za prawidłowe zabezpieczenie naszego domu, powinniśmy najpierw go osuszyć. Osuszanie budynków oraz osuszanie fundamentów można przeprowadzać na kilka sposobów.
Iniekcja krystaliczna polega na nawierceniu ścian i wprowadzeniu do nich środka higroskopijnego (silnie pochłaniającego wilgoć), co powoduje wyciągnięciu wilgoci ze ścian oraz zabezpiecza je na przyszłość. Można przeprowadzać w ten sposób osuszanie fundamentów jak i ścian.
Osuszanie kondensacyjne to kolejna metoda za pomocą, której wykonuje się . Polega ona na rozłożeniu w naszym budynku osuszaczy kondensacyjnych, które wychwytują wilgoć z powietrza, nie pozwalając jej na osadzeniu się na ścianach.
Jeśli już osuszyliśmy dom warto by wykonać ozonowanie. Ozonowanie jest to metoda dezynfekcji domu. Wykonuje się ją w celu pozbycia się z niego bakterii i grzybów, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Wykorzystuje się do tego celu maszyny wytwarzające ozon (czyli tlen ale w postaci cząsteczki trójatomowej), ozon docierając do wszelkich zakamarków dezynfekuje nasz dom.
Po osuszeniu domu, warto również wykonać analizę termowizyjna, która pokarze, które cześć naszego domu są najbardziej narażone na ataki wilgoci.