Dzisiaj po raz kolejny poruszę temat materiału, który określa się powszechnie, jako ceramiczny papier. W przeciwieństwie do poprzedniego poświęconego mu tekstu, w tym opiszę jego konkretne parametry fizykochemiczne.
Temperatura klasyfikacyjna jest relatywnie wysoka, nawet jak na materiały ogniotrwałe. Wynosi ona bowiem ponad tysiąc dwieście stopni Celsjusza, co odpowiada wartości około półtora tysiąca kelwinów. Jestem jednakże świadom, że znaczna część czytelników może nie być zaznajomiona z pojęciem temperatury klasyfikacyjnej. Śpieszę z wyjaśnieniem. Jest to mianowicie wartość określająca temperaturę, w jakiej dany produkt nie będzie ulegał żadnym poważniejszym uszkodzeniom, bądź osłabieniom.
Papier ceramiczny charakteryzuje się gęstością wynoszącą około dwustu kilogramów na metr sześcienny. Cóż, jest to nieporównywalnie więcej, jeśli postawimy obok gęstość zwyczajnego papieru, jednakże pamiętajmy, iż tak naprawdę ceramiczny papier wykorzystywany jest do kompletnie odmiennych celów, niż papier drzewny złożony z celulozy i ligniny.
Punkt topienia wynosi, w zależności od rodzaju materiału, od tysiące sześciuset do tysiąca siedmiuset stopni Celsjusza. Jak widzimy, w większości przypadków, papiery ceramiczne nie powinny zawieść. Nawet w najpoważniejszych pożarach rzadko przekraczana jest temperatura tysiąca stopni. Papiery ceramiczne to absolutnie doskonałe materiały ognioodporne. Dlatego tak powszechnie wykorzystuje się je do różnorakich celów w przemyśle, czy innych gałęziach gospodarki.

Reklama: